RTX 3060 8GB —
PRIS & SPECS 2026
RTX 3060:s budget-variant med 8GB VRAM och smalare 128-bitars minnesbuss. Samma CUDA-kärnor som 12GB men lägre bandbredd. Begagnat i Sverige: typiskt 2 100–2 675 kr.
3060 8GB GDDR6
RTX 3060 finns i två varianter — 8GB och 12GB. Det är inte samma kort. 12GB-versionen har en 192-bitars minnesbuss och 360 GB/s bandbredd. 8GB-versionen har 128-bit och 240 GB/s. Om priset är liknande på begagnatmarknaden är RTX 3060 12GB det starkare valet.
Specifikationerna på den här sidan är hämtade direkt från NVIDIAs officiella produktdokumentation och verifierade mot ASUS officiell produktsida för RTX 3060 8GB. Prisdata baseras på manuell genomgång av aktuella annonser på Blocket och Tradera i maj 2026.
TeknikScout är en oberoende svensk prisjämförelsesajt för GPU:er — nytt och begagnat.
VAD KOSTAR EN RTX 3060 8GB I SVERIGE?
Priser baserade på manuell genomgång av annonser maj 2026. Kontrollera alltid aktuellt pris direkt på marknadsplatsen. Notera att sökningar på "RTX 3060" också ger träffar för 12GB-versionen — kontrollera vilket kort annonserna avser.
MARKNADSVY RTX 3060 8GB
RTX 3060 8GB är ett kort som många säljer just nu — inte för att det är dåligt, utan för att skillnaden mot 12GB-versionen är så avgörande för moderna spel att andrahandsmarknaden behandlar dem som två olika produkter. Begagnatpriserna har sjunkit närmare 2 100 kr på Blocket under våren, vilket gör kortet till budgetval snarare än värdeval.
Typiskt intervall i Sverige: 2 100–2 675 kr. Under 2 000 kr börjar det bli intressant; över 2 800 kr är det fel pris för fel produkt. Skippa direkt till RTX 3060 12GB om budgeten räcker — VRAM-skillnaden påverkar redan i 1080p ultra.
Hoppa över detta kort om budgeten räcker till RTX 3060 12GB — VRAM-skillnaden påverkar redan i 1080p ultra. För något starkare i samma prisklass, kolla RTX 3060 Ti begagnat. Köp endast om du behöver ett fungerande 1080p-kort till absolut lägsta pris.
VAD SÄGER RECENSIONERNA?
Recensenter har genomgående pekat ut 8GB-versionen som en kompromiss där NVIDIA snålade på minne. Skillnaden mot 12GB-versionen är märkbar i moderna spel med höga texturer. För strikt budget kan kortet fungera, men långsiktigt är det inte ett klokt val.
- Lägsta inträdespriset till RTX-funktioner
- Acceptabel 1080p-prestanda i äldre titlar
- Låg strömförbrukning
- Kompakt design för små byggen
- 8GB VRAM räcker allt sämre 2026
- Påtagligt långsammare än 12GB-versionen i moderna spel
- Begränsad RT-prestanda
- Saknar DLSS 3 Frame Generation
Sammanfattat: RTX 3060 8GB är ett budgetkort med VRAM-begränsningar som blir tydligare i 2026 års spel. Köp endast vid absolut lägsta pris och med vetskap om att 1440p-ambitioner är uteslutna.
Sammanställt från oberoende benchmarktester och recensioner publicerade 2025–2026. Se källor →
RTX 3060 8GB — FULL SPECIFIKATION
| Arkitektur | NVIDIA Ampere (GA106) |
| CUDA-kärnor | 3 584 |
| VRAM | 8 GB GDDR6 · 128-bit |
| Minnesbandbredd | 240 GB/s |
| Boost-klocka | 1 777 MHz |
| TDP | 170W |
| Rekommenderad PSU | 550W |
| Strömkontakt | 1× 8-pin PCIe |
| RT-kärnor | 28 (2:a gen) |
| Tensor-kärnor | 112 (3:e gen) |
| Tillverkningsprocess | Samsung 8nm |
| Lansering | 2022 |
| Drivrutinstöd | NVIDIA aktiv support 2026 |
Källa: NVIDIA officiell produktdokumentation · ASUS Dual RTX 3060 8GB officiell specifikation (asus.com)
RTX 3060 8GB VS 12GB — SKILLNADEN
| Spec | RTX 3060 8GB | RTX 3060 12GB |
|---|---|---|
| CUDA-kärnor | 3 584 | 3 584 |
| VRAM | 8 GB GDDR6 | 12 GB GDDR6 |
| Minnesbuss | 128-bit | 192-bit |
| Minnesbandbredd | 240 GB/s | 360 GB/s |
| TDP | 170W | 170W |
| PSU | 550W | 550W |
| Begagnat Sverige | 2 100–2 675 kr | 2 100–2 675 kr |
DRIVRUTINER & SUPPORT
För senaste drivrutiner, använd alltid NVIDIAs officiella nedladdningssida.
Ladda ner senaste drivrutiner →VEM PASSAR RTX 3060 8GB?
- Hittar det påtagligt billigare än 12GB-versionen
- Spelar 1080p i äldre eller less VRAM-intensiva titlar
- Byter från ett äldre kort och vill hå Ampere-arkitektur
- Har ett system med äldre PSU — 8-pin är standard
- Om priset är liknande — välj RTX 3060 12GB istället
- 128-bitars minnesbuss begränsar prestanda i minnesintensiva spel
- 8GB VRAM kan bli en begränsning i nya AAA-titlar 2026
- RTX 3060 Ti kostar liknande och är snabbare
RTX 3060 8GB MOT ALTERNATIVEN
| Kort | VRAM / Buss | TDP | Begagnat (Sverige) | Vs 3060 8GB |
|---|---|---|---|---|
| RTX 3060 8GB | 8GB / 128-bit | 170W | 2 100–2 675 kr | — den här sidan |
| RTX 3060 12GB | 12GB / 192-bit | 170W | 2 100–2 675 kr | Mer VRAM, bredare buss |
| RTX 3060 Ti | 8GB / 256-bit | 200W | 2 200–2 990 kr | Klart snabbare |
| RTX 3070 | 8GB / 256-bit | 220W | 2 800–3 500 kr | Betydligt snabbare |
| RTX 4060 | 8GB / 128-bit | 115W | 2 830–3 500 kr | Ny gen, DLSS 3, effektivare |
FRÅGOR OM RTX 3060 8GB
VAR PASSAR DETTA KORT?
Baserat på professionella GPU-benchmarks 2026 — rasteriseringsprestanda utan upscaling.
Tier-indelningen är baserad på NVIDIAs officiella positionering och aggregerade benchmarkdata.
