RTX 5060 —
PRIS & SPECS 2026
Ny budget-GPU med 3 840 CUDA-kärnor, 8GB GDDR7 och DLSS 4 Multi Frame Generation. Perfekt för 1080p. Nytt pris: 3 688–3 990 kr. Kortet finns just nu billigast hos CS Megastore från 3 688 kr.
5060 8GB GDDR7
Specifikationerna är hämtade direkt från NVIDIAs officiella produktdokumentation (nvidia.com). Prisdata baseras på genomgång av svenska butiker i maj 2026.
TeknikScout är en oberoende svensk prisjämförelsesajt för GPU:er.
VAD KOSTAR EN RTX 5060?
Priser baserade på genomgång av svenska butiker maj 2026 — både nytt och begagnat. Kontrollera alltid aktuellt pris direkt hos säljaren. Datametod & källor →
MARKNADSVY RTX 5060
RTX 5060 är ett kontroversiellt kort — med 8GB VRAM 2026 och prestanda som ligger nära RTX 3070 i 1440p är det svårt att sälja på papper. Det som räddar kortet är DLSS 4 Multi Frame Generation, låg strömförbrukning och brett tillgänglighet i svenska butiker. Som budgetkort med modern teknik fungerar det, men VRAM-frågan kvarstår.
Nytt i Sverige: 3 688–3 990 kr. Begagnatmarknaden är ännu tunn (kortet är nytt), men priserna börjar landa runt 2 800–3 399 kr. Under 3 700 kr nytt är klart fynd.
Köp endast om du spelar 1080p och vill ha DLSS 4. Sträcker du dig till RTX 5060 Ti 16GB får du betydligt bättre långsiktigt värde. För strikt budget är RTX 4060 nytt ett rimligare val — DLSS 3 är fortfarande starkt.
VAD SÄGER RECENSIONERNA?
Vid lansering kritiserades RTX 5060 hårt för minimala prestandavinster över RTX 4060 i ren rasterisering. DLSS 4 MFG framhölls som det enda riktiga säljargumentet. På den svenska marknaden 2026 är det ett rimligt val för 1080p-spelare som specifikt vill ha modernaste tekniken.
- DLSS 4 Multi Frame Generation-stöd
- Låg strömförbrukning (150W)
- GDDR7-minne
- PCIe 5.0-stöd
- 8GB VRAM — växande problem 2026
- Smal 128-bits minnesbuss
- Marginal prestandavinst över RTX 4060
- Ingen 16GB-version
Sammanfattat: RTX 5060 är 2026 ett tveksamt köp för pure rasterisering — men ett rimligt val om DLSS 4 MFG och modern arkitektur är prioriterade. För 1440p eller långsiktigt bruk, gå tydligt till 5060 Ti 16GB.
Sammanställt från oberoende benchmarktester och recensioner publicerade 2025–2026. Se källor →
RTX 5060 — FULL SPECIFIKATION
| Arkitektur | NVIDIA Blackwell (GB206) |
| CUDA-kärnor | 3 840 |
| Videominne | 8GB GDDR7 |
| Minnesbuss | 128-bitars minnesbuss |
| Boost-klockfrekvens | 2 497 MHz |
| TDP (strömförbrukning) | 150W |
| Rekommenderat PSU | 550W |
| Strömanteckningsdon | 1× 16-pin 12V-2x6 |
| DLSS-version | DLSS 4 + MFG |
| Ray Tracing-kärnor | 4:e generationen (Blackwell) |
| API-stöd | DirectX 12 Ultimate, Vulkan |
| Utgångar | 3× DisplayPort 2.1b, 1× HDMI 2.1b |
| Minnesgeneraton | GDDR7 |
Källa: NVIDIA officiell produktdokumentation (nvidia.com)
VEM PASSAR RTX 5060?
Kort svar: ja, om du spelar 1080p och vill ha DLSS 4 till budgetpris. Nej, om du kan sträcka dig till RTX 5060 Ti 16GB.
RTX 5060 är optimerat för 1080p. Läs igenom för- och nackdelarna nedan.
- 1080p-gaming med hög FPS och låg budget
- Första DLSS 4 Multi Frame Generation till budgetpris
- Uppgradering från GTX-serien eller äldre RTX 20-series
- Effektiv setup — 150W TDP, 550W PSU räcker
- 1440p — för lite rå prestanda för konsekvent hög FPS
- Framtidssäkerhet — 8GB VRAM börjar bli begränsande
- Kunder med RTX 3060 12GB eller bättre — liten uppgradering
- 4K-gaming
Sammanfattning: RTX 5060 är det bästa budgetvalet för 1080p-gaming 2026. DLSS 4 MFG känns som ett kraftfullt hopp även från billiga kort. Välj RTX 5060 Ti om du behöver mer.
RTX 5060 MOT ALTERNATIVEN
| Kort | VRAM | TDP | Pris Sverige | Vs RTX 5060 |
|---|---|---|---|---|
| RTX 4060 | 8GB GDDR6 | 115W | 2 830–3 500 kr | Äldre gen, billigare begagnat |
| RTX 5060 | 8GB GDDR7 | 150W | 3 688–3 990 kr | — den här sidan |
| RTX 5060 Ti | 8/16GB GDDR7 | 180W | 4 162–6 321 kr | Starkare, mer VRAM |
| RTX 3060 12GB | 12GB GDDR6 | 170W | 2 500–3 000 kr | Mer VRAM, billigare begagnat |
Priser: TeknikScout prisdata maj 2026 · Specs: NVIDIA officiell dokumentation
VAR PASSAR DETTA KORT?
Baserat på NVIDIAs officiella positionering och aggregerade benchmarkdata 2026 — rasteriseringsprestanda utan upscaling.
Tier-indelningen är baserad på NVIDIAs officiella positionering och aggregerade benchmarkdata. Kort inom samma tier är jämförbara i prestanda.
