RTX 3060 Ti —
PRIS & SPECS 2026
Kraftfullt uppsteg i Ampere-serien. 4 864 CUDA-kärnor och 8GB GDDR6 — stark 1080p och kapabel 1440p. Begagnat i Sverige: typiskt 2 200–2 990 kr.
3060 Ti 8GB GDDR6
Specifikationerna på den här sidan är hämtade direkt från NVIDIAs officiella produktdokumentation för GeForce RTX 3060 Ti (nvidia.com). Prisdata baseras på manuell genomgång av aktuella annonser på Blocket, Tradera och SweClockers i maj 2026.
TeknikScout är en oberoende svensk prisjämförelsesajt för GPU:er — nytt och begagnat.
VAD KOSTAR EN RTX 3060 TI I SVERIGE?
Priser baserade på manuell genomgång av annonser maj 2026. Kontrollera alltid aktuellt pris direkt på marknadsplatsen.
MARKNADSVY RTX 3060 TI
RTX 3060 Ti har blivit ett av de mest jämnt prissatta korten på svenska andrahandsmarknaden — utbudet är gott men efterfrågan håller emot. Kortet ger märkbart starkare 1080p-prestanda än RTX 3060 (cirka 25–30% mer enligt oberoende tester) och klarar 1440p på medel-höga inställningar i de flesta moderna titlar. Som nytt finns det inte längre i svenska butiker.
Begagnatintervall: 2 200–2 990 kr. Under 2 500 kr är ett bra köp; över 3 200 kr betalar du för mycket när nyare alternativ finns. RTX 4060 nytt eller RTX 3070 begagnat är värda att jämföra.
VAD SÄGER RECENSIONERNA?
Vid lansering placerade recensenter RTX 3060 Ti som "den nya 1080p-kungen". Kortet åldras väl tack vare den breda minnesbussen och solida räknekärnan. På andrahandsmarknaden är det ett av de mest balanserade köpen i 30-serien.
- Stark 1080p-prestanda för mainstream-priser
- Klarar lätt 1440p i moderna titlar
- 256-bits minnesbuss (bredare än många 60-klass kort)
- Etablerad pålitlighet — många test över åren
- 8GB VRAM begränsning i nya titlar
- Saknar DLSS 3 Frame Generation
- Strömförbrukning högre än 4060-serien
- Inte tillgängligt nytt längre
Sammanfattat: Solid 1080p / lätt 1440p-prestanda till relativt lågt begagnatpris. För spelare som inte vill betala 4070-priser men vill ha mer än entry-level är detta ett genuint smart fynd.
Sammanställt från oberoende benchmarktester och recensioner publicerade 2025–2026. Se källor →
RTX 3060 TI — FULL SPECIFIKATION
| Arkitektur | NVIDIA Ampere (GA104) |
| CUDA-kärnor | 4 864 |
| VRAM | 8 GB GDDR6 · 256-bit |
| Minnesbandbredd | 448 GB/s |
| Bas-/Boost-klocka | 1 410 / 1 665 MHz |
| TDP | 200W |
| Rekommenderad PSU | 600W |
| Strömkontakt | 2× 8-pin |
| RT-kärnor | 38 (2:a gen) |
| Tensor-kärnor | 152 (3:e gen) |
| Tillverkningsprocess | Samsung 8nm |
| Lansering | December 2020 |
| Drivrutinstöd | NVIDIA aktiv support 2026 |
Källa: NVIDIA officiell produktdokumentation — GeForce RTX 3060 Ti
DRIVRUTINER & SUPPORT
För senaste drivrutiner och uppdateringar, använd alltid NVIDIAs officiella nedladdningssida.
VEM PASSAR RTX 3060 TI?
RTX 3060 Ti är optimerat för 1080p–1440p-gaming. Läs igenom för- och nackdelarna nedan för att avgöra om det passar din setup.
- Spelar i 1080p på höga–ultra inställningar
- Vill ha bra 1440p-entry utan att betala för 3070
- Har ett system med 600W+ PSU
- Prioriterar prestanda framför VRAM-mängd
- Behöver 12GB VRAM — välj RTX 3060 istället
- Spelar i 1440p krävande titlar — välj 3070 eller högre
- Vill ha DLSS 3 (kräver RTX 40-serien)
- Är VRAM-känslig för framtida spel
Sammanfattning: Till 2 200–2 990 kr begagnat är RTX 3060 Ti ett utmärkt 1080p-kort med stark prestanda. Om du hittar en RTX 3070 för liknande pris — välj den. Annars är 3060 Ti ett pålitligt val.
RTX 3060 TI MOT ALTERNATIVEN
| Kort | VRAM | TDP | Begagnat (Sverige) | Vs RTX 3060 Ti |
|---|---|---|---|---|
| RTX 3060 | 12GB GDDR6 | 170W | 2 500–3 000 kr | Mer VRAM, lägre prestanda |
| RTX 3060 Ti | 8GB GDDR6 | 200W | 2 200–2 990 kr | — den här sidan |
| RTX 3070 | 8GB GDDR6 | 220W | 2 800–3 500 kr | Klart starkare, liknande pris |
| RTX 3070 Ti | 8GB GDDR6X | 290W | 2 900–3 300 kr | Starkare, GDDR6X-minne |
| RTX 4060 | 8GB GDDR6 | 115W | 2 900–3 300 kr | Ny gen, DLSS 3, effektivare |
Priser: TeknikScout prisdata maj 2026 · Specs: NVIDIA officiell dokumentation
FRÅGOR OM RTX 3060 TI
VAR PASSAR DETTA KORT?
Baserat på professionella GPU-benchmarks 2026 — rasteriseringsprestanda utan upscaling.
Tier-indelningen är baserad på NVIDIAs officiella positionering och aggregerade benchmarkdata. Kort inom samma tier är jämförbara i prestanda.
